Czyste, odświeżone i zadbane auto, to powód do dumy. Nic dziwnego, że tak wielu kierowców dwoi się i troi, by samochód cały czas błyszczał i prezentował się możliwie jak najlepiej. Intensywny kolor karoserii i pachnące wnętrze, to jednak nie wszystko. By cieszyć się sprawnym pojazdem przez lata, musimy pamiętać o kontrolowaniu jego elementów pod maską.
Na nic zda się przecież pięknie wyglądający z zewnątrz samochód, jeśli jego serce – silnik zacznie się psuć. By nie dopuścić do poważniejszych awarii, pamiętajmy o regularnych przeglądach i innych systematycznych czynnościach usprawniających pracę pojazdu.
A jedną z najważniejszych, wydłużających żywotność silnika czynności jest oczywiście wymiana oleju.
Jak ją wykonać i jakich narzędzi wówczas potrzebujemy? No i oczywiście – czy wymianą powinniśmy zająć się sami?
Czego potrzeba do wymiany oleju silnikowego?
Przystępując do wymiany oleju, w pierwszej kolejności zaopatrzyć musimy się w odpowiedni… olej – rzecz jasna. Jego wybór może okazać się jednak niełatwą decyzją. Na szczęście większość producentów podaje informacje, które możemy potratować, jak wskazówki. Wtedy łatwiej zrozumieć, jaki produkt potrzebujemy, by spełnić wymagania silnika.
Oczywiście wybór ten dotyczy również samego rodzaju oleju. W ofertach producentów środków tego typu mamy bowiem oleje mineralne, półsyntetyki i syntetyki. Te pierwsze stosuje się najrzadziej, bo z reguły mają znacznie słabsze właściwości smarne. Jeśli wiemy, że nasz samochód do tej pory pracował na syntetyku, zostańmy przy nim.
Odpowiedni olej, to jednak nie wszystko. By zadaniu podołać samodzielnie, musimy zaopatrzyć się też w filtr. Gdy znajdziemy dla nas odpowiedni, pamiętajmy, by zapisać wszystkie jego dane. Taka notatka z pewnością będzie przydatna przy kolejnej wymianie oleju. Inne, potrzebne narzędzia, to też korek spustowy czy klucz do filtra. Kiedy wszystko co niezbędne już posiadamy, czas przejść do rzeczy.
Jak wymienić olej? Czy robić to samodzielnie?
Zabierając się do pracy najlepiej założyć gumowe rękawiczki. Wyłączamy silnik auta i przygotowujemy sobie większy pojemnik do którego spływać będzie mógł olej. Gdy odkręcimy korek, a cała ciecz spłynie do miski, usuwamy stary filtr. Wraz z nim najlepiej usunąć również starą uszczelkę.
Nowy olej wlewamy przez otwór znajdujący się w górnej części silnika. Pamiętając przy tym, by nie robić tego szybko i nie zużywać od razu całego płynu. Najlepiej zapełnić mniej więcej trzy czwarte planowanego litrażu, by po kilku minutach dolać resztę. Ten czas pozwoli na rozprowadzenie oleju w silniku.
Jeśli mamy smykałkę do prac przy samochodzie, wymiany oleju możemy podjąć się na własną rękę. Kiedy boimy się jednak, że coś nam nie wyjdzie – sprawę lepiej powierzyć specjalistom, którzy zgodnie z obowiązującymi normami dobiorą nam olej silnikowy, a stary oddadzą do utylizacji, gdzie poddany zostanie recyklingowi.
Korzystając z usług profesjonalnego serwisu mamy pewność, że ten zajmie się zarówno opróżnieniem układu, wymianą korka spustowego, odkręceniem starego filtra, zalaniem silnika nowym olejem i skasowaniem inspekcji olejowej. Dodatkowo otrzymamy również adnotację w formie zawieszki i jeśli tylko chcemy – podstawową kontrolę samochodu – sprawdzenie oświetlenia czy skontrolowanie jakości płynu hamulcowego. Jeśli więc nie do końca wiemy, jak zabrać się za wymianę oleju, z całą pewnością lepiej udać się do profesjonalistów!