Silniki elektryczne wykorzystywane są na co dzień nie tylko w pojazdach takich jak skutery, samochody, czy w dużych maszynach produkcyjnych. Z ich szerokim zastosowaniem mamy styczność na co dzień, korzystając z przyborów takich jak elektryczna szczoteczka do zębów, pralka czy wentylator. Jak każdy sprzęt, silniki elektryczne mogą z czasem ulec uszkodzeniu i wymagać pozbycia się ich z domu. Zgodnie z prawem wyrzucenie ich na śmietnik jest niedopuszczalne. Co zrobić ze zużytym silnikiem elektrycznym i elektrośmieciami?
Co zrobić z zepsutym silnikiem elektrycznym?
Pierwszą i najważniejszą zasadą obchodzenia się z zepsutymi silnikami elektrycznymi i zużytym sprzętem elektronicznym, jest zakaz samodzielnego rozbierania sprzętu na elementy, które można sprzedać na skupie lub ponownie wykorzystać. Choć dla wielu osób taka perspektywa wydaje się kusząca, w silnikach elektrycznych i wszelkim sprzęcie elektronicznym mogą znajdować się substancje szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale i środowiska. Samodzielne rozbieranie silnika elektrycznego spowoduje ich uwolnienie i stworzenie bezpośredniego zagrożenia.
Wspomniane problemy ze szkodliwymi substancjami to również powód, dla którego zużytych silników elektrycznych nie wyrzuca się do śmietnika. Na urządzeniach i maszynach, które wykorzystują tego typu silniki, a nawet na obudowach samych silników, widnieje wyraźny symbol przekreślonego kosza wskazujący na zakaz pozbywania się elektrośmieci w sposób tradycyjny. Podobnie jak w przypadku samodzielnej rozbiórki, wyrzucenie silnika do kosza grozi uwolnieniem niebezpiecznych substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Metale ciężkie, środki łatwopalne, środki antystatyczne, ołów, kadm, nikiel, rtęć – wszystkie będą zagrożeniem dla środowiska i powinny być utylizowane w sposób kontrolowany. Pamiętaj o tym, pozbywając się w najbliższym czasie starej szczoteczki do zębów, niedziałającego radia, domowych sprzętów AGD czy pracujących maszyn.
Gdzie oddać stary silnik elektryczny?
Jedną z możliwości pozbycia się starych urządzeń i silników elektrycznych są przyjmujące elektrośmieci punkty selektywnego odbioru odpadów, które zajmują się utylizacją zużytego sprzętu. W punktach takich niepotrzebny sprzęt odbierany jest za darmo, pod warunkiem jednak, że jest sprzętem kompletnym. Jeśli oddawany sprzęt jest sprzętem AGD i w jego miejsce kupowany jest nowy, sklepy mają obowiązek odebrać na prośbę właściciela sprzęt zużyty – starą pralkę, lodówkę czy telewizor.
Inną opcją są skupy silników elektrycznych, które wyspecjalizowały się w przyjmowaniu i utylizacji starych silników. W skupie takim można oddać stary, nieużywany już silnik elektryczny i uzyskać za niego zapłatę, jednocześnie zyskując pewność, że zostanie on we właściwy sposób rozebrany i zabezpieczony. Skup silników elektrycznych nie jest typowym skupem złomu, na którym liczy się wyłącznie waga części.
Silniki są na skupie poddawane pełnemu przygotowaniu do bezpiecznej rozbiórki i utylizacji. Skup wyjmuje z urządzenia części nadające się do ponownego użytku oraz metale żelazne i nieżelazne, które można wykorzystać po przetopieniu. Odpady metalowe z silników elektrycznych są cenne, ale wyjmowanie ich na własną rękę jest niebezpieczne. Doświadczeni pracownicy specjalistycznych skupów silników elektrycznych odzyskają je tak, by cały proces nie był szkodliwy dla środowiska i by niebezpieczne substancje nie trafiły na przypadkowy skład śmieci po wyjęciu z silnika najdroższych i najcięższych metali.