W razie poważniejszej szkody poniesionej wskutek wypadku komunikacyjnego kierowca zwraca się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, aby szkoda została zlikwidowana. W koszt likwidacji może zostać również wliczone również wynajęcie samochodu zastępczego – przy czym szkoda ta może być zlikwidowana albo z OC sprawcy, albo z AC kierowcy.
Samochód zastępczy z OC sprawcy zdarzenia
Pokrycie kosztów wynajmu zastępczego pojazdu z OC sprawcy wypadku jest możliwe pod jednym zasadniczym warunkiem – sprawca musi być znany: sam przyznał się do winy lub został zidentyfikowany na podstawie tablic rejestracyjnych lub wyglądu (jest znany kierowcy). Zgłoszenie się do własnego ubezpieczyciela wystarczy – towarzystwo przekazuje sprawę do UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG kontaktuje się z ubezpieczycielem sprawcy, który pokrywa koszty likwidacji szkody – w tym między innymi koszty wynajmu samochodu zastępczego.
Niestety kiedy sprawca nie jest znany, UFG nie zajmie się zwrotem kosztów wynajmu pojazdu. Może natomiast zwrócić poszkodowanej osobie pewne koszty, o ile wskutek wypadku poszkodowany przebywał w szpitali przez minimum dwa tygodnie. Dlatego warto zadbać o to, by ubezpieczyć się nie tylko obowiązkowym OC, ale również wykupić pakiet AC.
W czym pomoże ci AC?
Zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy to dobre rozwiązanie, o ile szkodę spowodowała osoba trzecia. Ale co zrobić, jeśli szkoda powstała z winy kierowcy? W takiej sytuacji warto mieć dobre ubezpieczenie assistance lub autocasco. Koniecznie trzeba jednak zapoznać się z jego warunkami, ponieważ nie każde AC pokrywa koszty wynajmu auta. Czasem, aby uzyskać tę usługę, trzeba wykupić dodatkowy pakiet w towarzystwie ubezpieczeniowym.
Oczywiście samochód zastępczy przysługuje kierowcy nie tylko dlatego, że poniósł szkodę. Trzeba wykazać przed ubezpieczycielem, że auto zastępcze jest nam rzeczywiście potrzebne, wręcz niezbędne, oraz że nie mamy możliwości skorzystać z samochodu innej osoby (bliskiego członka rodziny, np. współmałżonka, rodziców). Jeśli wykażemy przed ubezpieczycielem, że samochód jest nam niezbędny do wykonywania codziennych obowiązków związanych z pełnioną profesją lub z ważnymi potrzebami życiowymi, możemy liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Wiele firm wynajmujących pojazdy oferuje kierowcom pomoc w zebraniu i przedstawieniu niezbędnej dokumentacji przed towarzystwem ubezpieczeniowym.