Stary samochód zalegający w garażu to nie jest przyjemny widok. Zajmuje miejsce, nie nadaje się do jazdy, a jego naprawa jest nieopłacalna. Co zrobić? Bardzo często sprzedaż nie wchodzi w grę. Wiele samochodów oddawanych na złom jest w tak złym stanie, że bliżej im właśnie do sterty blachy, niż faktycznego pojazdu. Kasacja jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla właściciela zniszczonego samochodu, jak i dla środowiska. Jak zezłomować auto krok po kroku?

Przygotowanie pojazdu do złomowania

Pozbycie się samochodu niesprawnego techniczne, którego naprawa jest zupełnie nieopłacalna nie jest trudne. Aby jednak proces złomowania odbył się legalne, samochód oddawany do kasacji musi posiadać numer VIN, numer podwozia oraz numer ramy. Co więcej, samochód musi być kompletny, a jego waga nie może wynosić mniej niż 90% masy zadeklarowanej w dowodzie rejestracyjnym. Nie warto więc pozbywać się części na własną rękę, przy czym wyjątek stanowi tu sprawny sprzęt audio oraz elementy ozdobne. Stacja demontażu nie powinna też mieć problemów z wymontowaną turbosprężarką, jednak jeśli w samochodzie brakuje naprawdę kluczowych elementów takich jak drzwi, silnik czy elementy podwozia, właściciel samochodu może liczyć się z karami pieniężnymi.

Wymagane dokumenty

Samochód przygotowany do transportu należy przewieźć do stacji złomowania aut na własną rękę, choć część tego typu miejsc oferuje swoim klientom bezpłatny odbiór złomowanego samochodu z wskazanej lokalizacji. Podczas oddawania samochodu do kasacji właściciel będzie musiał okazać również stosowne dokumenty potwierdzające prawo osoby do decydowania o losie samochodu. Co należy przedstawić? Przede wszystkim dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli samochód posiada kartę pojazdu, ona również będzie niezbędna podczas procesu kasacji.

złomowanie aut

Nieco bardziej skomplikowaną sytuacją jest samochód, którego właścicielami jest kilka osób. W przypadku takim wszyscy właściciele muszą być obecni podczas kasacji lub sporządzić pisemne upoważnienie dla osoby oddającej auto do demontażu. Jeśli właścicielem auta jest firma, stacja demontażu będzie wymagała przedstawienia upoważnienia firmowego oraz danych firmy będącej właścicielem auta. W przypadku samochodów, których właściciel zmarł, konieczny będzie akt zgonu właściciela oraz odpis postanowienia sądowego orzekający o nabyciu spadku w postaci samochodu.

Wyrejestrowanie pojazdu

Kolejnym miejscem, które należy odwiedzić w procesie złomowania samochodu jest Wydział Komunikacji. Właściciel ma na to 30 dni od dnia oddania samochodu do autoryzowanej stacji złomowania pojazdów. Jego obowiązkiem jest złożenie wypełnionego wniosku o wyrejestrowanie pojazdu oraz zdanie otrzymanych na stacji demontażu zaświadczenia i przedziurawionych tablic rejestracyjnych. Samochód zostaje w ten sposób wyrejestrowany z ewidencji pojazdów. Zaświadczenie o demontażu oraz świeżo uzyskane zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu należy w końcu zanieść do ubezpieczyciela, u którego auto miało wykupioną polisę OC. Właściciel ma prawo do ubiegania się o zwrot części opłaconej składki OC za okres od dnia zezłomowania auta do końca ważności ubezpieczenia. Po dopełnieniu wszystkich formalności właściciel nie ma już żadnego związku ze swoim starym, niechcianym samochodem.

Złomowanie samochodów jest bezpłatne, o ile właściciel oddaje do złomowania auto kompletne, zgodnie z przepisami wspomnianymi na początku. Autoryzowane stacje złomowania pojazdów działają na podstawie zezwolenia udzielonego przez starostę lub wojewodę i to właśnie tam odbywa się legalna kasacja samochodów. Jeśli właściciel przystępuje do złomowania zgodnie z przepisami i dopełni wszelkich formalności, nie powinien spodziewać się żadnych kłopotów. W końcu stary, niezdatny do jazdy samochód to tylko sterta złomu.

Wypadek a kolizja – pomoc drogowa i postępowanie

Previous article

Kto może jeździć na motocyklu?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady