warsztat samochodowy

Utrzymanie porządku w warsztacie samochodowym jest trudnym zadaniem. Każdego dnia używamy wielu rodzajów kluczy i innych narzędzi. Często potrzebne jest nam jednocześnie kilka rodzajów narzędzi. Dodatkowo pojawia się duża ilość zanieczyszczeń — oleje, smary, paliwa, a także kurz i błoto nanoszone przez samochody.

Często używane narzędzia nierzadko zmieniają swoje położenie i kilka dni później niełatwo je znaleźć. Możemy zaradzić tej sytuacji na kilka prostych sposobów.

Pojemniki

Najgorszym bałaganem są zawsze małe pomieszane ze sobą przedmioty. Żeby uniknąć takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w wygodne pojemniki, które zaopatrzone zostały w specjalny system łączenia ze sobą. W ten sposób możemy zaoszczędzić wiele miejsca na półkach i stołach roboczych.

Pojemniki z posegregowanymi elementami najlepiej opisać przyklejając taśmę klejącą z podpisami.

Regały systemowe

W naszych warsztatach samochodowych posiadamy wiele metalowych przedmiotów, które zajmują wiele miejsca i nie należą do najlżejszych. Dobrym wyborem do ich uporządkowania są regały systemowe. Istotne by regały, które wybierzemy posiadały możliwość swobodnej regulacji wysokości półek.

Poleca się do tego regały EasyShape, które występują zarówno w standardowym modelu, jak i takim który pozwala na swobodną personalizację. Zaletą regałów EasyShape jest ich funkcjonalność — można dobrać zarówno kolorystykę, jak i rodzaj półek, a także akcesoria do nich. Są wykonane w stu procentach z polskiej stali.

Posiadają specjalne wzmocnienia, które pozwolą na utrzymanie nawet dwóch ton ciężaru. W dodatku są bardzo stabilne, więc nie trzeba montować ich dodatkowo do ścian. Regały wykorzystywane w warsztacie powinny posiadać atesty i spełniać wszelkie normy unijne.

Kafelki

Praca w warsztacie związana jest z kurzem, smarem, olejami i paliwami. Możemy zapobiec trudnym do zwalczenia plamom już na poziomie projektowania naszego warsztatu. Wystarczy wyłożyć zarówno podłogę, jak i ściany kaflami — najlepiej w jasnych kolorach, by rozjaśnić też miejsce pracy.

Kafle nie absorbują zanieczyszczeń, a ich czyszczenie jest bardzo proste — wystarczy strumień wody pod wysokim ciśnieniem.

Organizery

Podczas pracy w warsztacie oprócz pojemników — przydadzą się też organizery, czyli półki lub stojaki z otworami na śrubokręty i wieszakami na klucze i młotki. Zapewniając sobie taki opisany rozmiarami organizer nie tylko ułatwimy utrzymanie porządku, ale też przyspieszymy pracę — znalezienie odpowiedniego narzędzia zajmie nam znacznie mniej czasu.

Zagospodarowanie ścian

Najprościej utrzymać porządek, kiedy wszystkie elementy nie leżą na ziemi. Dlatego warto zagospodarować przestrzeń na ścianach — zwiększamy też w ten sposób ilość miejsca do pracy. Na przykład tworząc nasz organizer na klucze — pomyślmy o zamontowaniu go na ścianie.

narzędzia w warsztacie samochodowym

Wykorzystanie regałów systemowych jest również wykorzystaniem przestrzeni ścian — z naszym magazynem pniemy się w górę, czyli część warsztatu, z której nie korzystamy, zamiast zabierać miejsce na płasko.

Systematyczność

Kiedy posiadamy już dobrze wyposażony, posegregowany w pojemniki i organizery garaż zostaje nam tylko bycie systematycznym. Pamiętajmy, że kiedy korzystamy z jakichś narzędzie — musimy odłożyć je po pracy na miejsce.

Powyższe sposoby ułatwiają zachowanie porządku w warsztacie mechanika, jednak tak naprawdę złotym środkiem na utrzymanie porządku jest odkładanie rzeczy na miejsce i sprzątanie po codziennej pracy. Na wagę złota są też regały wykonane z wytrzymałych materiałów, tak by utrzymały nasze narzędzia.

Pamiętając o codziennych porządkach, a także korzystając z systemów ułatwiających sprzątanie i segregowanie — zachowamy porządek w naszych warsztatach.

Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia kasacji samochodu

Previous article

Tacho Timer – czym jest i do czego służy to urządzenie

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady