złomowisko aut

Oddanie samochodu do kasacji od zawsze widziane było jako rozwiązanie skrajne i ostateczne, nie tylko ze względu na ewidentne poczucie przywiązania do samochodu, który prawdopodobnie spędził z tobą co najmniej kilka lat, ale też przede wszystkim za niezbyt satysfakcjonującą cenę, jaką można za złomowanie uzyskać.

Czasami kasacja to jednak konieczność, szczególnie w przypadku aut powypadkowych których naprawa kosztowałaby tyle, co zakup nowego samochodu.

Jakie dokumenty należy przygotować, by przeprowadzić ją legalnie i nie mieć problemów z późniejszym wyrejestrowaniem auta czy też odzyskaniem nadpłaty za opłacone z góry OC?

Potwierdź własną tożsamość

Choć wydaje się to kwestią oczywistą, oddanie samochodu do kasacji bez okazania ważnego dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość właściciela pojazdu jest zwyczajnie niemożliwe. Punkt przyjmujący auto do złomowania musi być w stanie zweryfikować dane właściciela pojazdu z tymi, które widnieją na twoim dowodzie.

Jeśli nie masz go przy sobie, równie dobrym dokumentem okażą się prawo jazdy lub paszport – najważniejsze, by dokument zawierał twoje zdjęcie, adres zameldowania oraz numer PESEL.

A co z sytuacją, gdy osoba oddająca pojazd do kasacji nie jest jego właścicielem, a współwłaścicielem? W takim wypadku, poza dowodem potwierdzającym tożsamość konieczne będzie przedstawienie pełnomocnictwa od drugiej osoby widniejącej w dokumentach pojazdu, zawierającego między innymi dane z dowodu osobistego.

Dla ułatwienia identyfikacji i potwierdzenia autentyczności danych przydatna okaże się też kopia dokumentu tożsamości nieobecnej osoby. Prostszym rozwiązaniem jest oczywiście pojawienie się na miejscu wszystkich współwłaścicieli auta osobiście.

prasa do złomu

Prasa do kasacji aut.

Zanim przejdziemy do dokumentów samego pojazdu, warto wspomnieć jeszcze o sytuacji w której samochód jest zarejestrowany na firmę i nie jest przekazywany do złomowania przez samego właściciela, a jednego z pracowników bądź przedstawicieli firmy.

W sytuacjach takich również konieczne jest przedstawienie stosownego upoważnienia oraz zaświadczenia o wpisie firmy do ewidencji działalności gospodarczej.

Dokumenty pojazdu

Po potwierdzeniu własnej tożsamości i upoważnienia do przekazania pojazdu do kasacji, czas na zweryfikowanie dokumentów samochodu. Pierwszym i najważniejszym dokumentem koniecznym podczas oddawania pojazdu do złomownia jest dowód rejestracyjny pojazdu.

Zawarte w nim dane właściciela muszą pokrywać się z danymi z przedstawionego dowodu tożsamości. Jeśli dowód osobisty został odebrany przez policję, możliwe jest przedstawienie kserokopii wydanej przez odpowiedni wydział komunikacji.

W przypadku, gdy pojazd takową posiada, podczas oddawania go do kasacji konieczne będzie przedstawienie także karty pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym, na ostatniej stronie, znajduje się adnotacja odnośnie tego czy karta została do danego pojazdu wydana i jeśli tak, znajdą się tam jej seria i numer.

Możliwe jest oddanie samochodu do kasacji bez karty, choć konieczne będzie w tym wypadku wypełnienie i podpisanie odpowiedniego oświadczenia o jej zagubieniu bądź zniszczeniu.

Ostatnim dokumentem przydatnym podczas oddawania pojazdu do kasacji będzie umowa jego sprzedaży bądź zakupu, nie dotycząca wyłącznie tych samochodów, które kupiliśmy w salonie i jesteśmy ich jedynymi właścicielami.

Jeśli samochód przechodził w czasie swojej egzystencji od właściciela do właściciela, konieczne może okazać się przedstawienie umowy kupna sprzedaży potwierdzające, że samochód jest obecnie twoją własnością. Dokument ten przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy pojazd nie był przerejestrowany na nowego właściciela.

Jeśli dopełnisz wszystkich formalności i zabierzesz ze sobą wspomniane wyżej dokumenty, proces kasacji samochodu powinien być szybki i prosty. Uzyskane podczas niego dokumenty posłużą ci do wyrejestrowania pojazdu i odzyskania OC – warto postarać się więc, by wszystko przebiegło legalnie.

Warto wspomnieć o tym, że istnieje wiele miejsc, które podają się za złomowiska i przeprowadzają nielegalną kasację aut proponując klientowi wyższą stawkę. Pamiętajmy o tym, by korzystać tylko ze sprawdzonego skupu aut, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

Race Ramps – co to jest?

Previous article

Jak utrzymać porządek w warsztacie samochodowym?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady