Wypożyczanie samochodu staje się coraz popularniejszą alternatywą, wykorzystywaną między innymi w czasie wyjazdów wakacyjnych, ale także na podróże służbowe. Jest to o tyle wygodniejsze, że można bez zmartwień podróżować między głównymi punktami, na przykład z Wrocławia z lotniska do Warszawy, czy Zakopanego.
Wypożyczalnia samochodów – która jest tańsza?
I już w tym miejscu pojawia się pierwsza wątpliwość – czy warto wynajmować samochód na lotnisku czy przy dworcu kolejowym, czy też lepiej skorzystać ze stacjonarnej wypożyczalni, która jedynie podstawi samochód we wskazane miejsce? Utarło się przekonanie, że wynajem w takim miejscu, jak port lotniczy czy dworzec, jest nieco droższy.
Aby rozjaśnić tę kwestię, trzeba wziąć pod uwagę koszty dojazdu z lotniska czy stacji kolejowej do centrum miasta lub bezpośrednio do wypożyczalni. Może okazać się, że za taksówkę czy busa zapłacimy znacznie więcej, niż wyniosłaby zwyżka ceny w razie wynajmu auta na lotnisku, gdzie z reguł znajdują się takie punkty.
Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest opłata w postaci kaucji, którą pobierają wypożyczalnie samochodów – służy ona zabezpieczeniu i ulega zwrotowi, jeśli kierowca nie naruszył przepisów, które narzuca wynajmującemu wypożyczalnia. Kaucje mogą wynosić od około 1000 do kilku tysięcy złotych – zależnie od typu samochodu, okresu wynajmu itd.
Uwaga! Wiele wypożyczalni zastrzega sobie, że płatność kaucji przyjmowana jest nie w gotówce, a w postaci karty kredytowej, na której odpowiednia suma jest blokowana.
Co jeszcze wpływa na cenę?
Oczywistym czynnikiem kształtującym cenę są rodzaje i klasy samochodów – za nieduże miejskie auto zapłacimy znacznie mniej niż za samochód w standardzie limuzyny czy SUV. Wiele zależy także od rocznika, marki oraz wyposażenia samochodu – z reguły wypożyczalnie oferują samochody bardzo dobrze wyposażone, ale oczywiście im więcej „atrakcji”, tym wyższa będzie cena.
Co ciekawe, coraz więcej wypożyczalni, także w Polsce, wprowadza wzorem zagranicznych podmiotów specjalne dopłaty z racji młodego wieku kierowcy. Jeśli osoba, która będzie prowadzić samochód, ma poniżej 20 lat albo jest w wieku 20-22 lata, czyli teoretycznie jest młodym i niedoświadczonym kierowcą, należy do każdej doby doliczyć odpowiednią stawkę.
Planując wynajem samochodu koniecznie porównaj cenniki kilku firm – zwróć też uwagę na różnice w cenach miedzy wynajmem krótkim (zazwyczaj 1-3 dni) i długim (czasem osobno wyróżnia się także średnią długość okresu wynajmu). Nie zawsze niska cena w okresie krótkim oznacza, że i za okres długi zapłacimy niewiele.