Nawet jeśli jako kierowca zawsze zachowujesz ostrożność, nie masz pewności, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego postępują tak samo. Dlatego ważna jest czujność, a także świadomość, jak należy postępować w określonych sytuacjach.
Wypadek drogowy czy kolizja?
Pojęcia wypadku i kolizji drogowej nie są równoznaczne. Podstawową różnicą jest uczestnictwo osób – w sytuacji, gdy szkody obejmują jedynie obiekty, np. samochody, mówimy o kolizji. Natomiast jeśli poszkodowani są również ludzie, wtedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym. W razie gdy jakieś osoby zostały ranne nie zajmuje się samochodami czy ich częściami, bo pierwszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i poszkodowanym oraz wezwanie pomocy.
Postępowanie w przypadku kolizji jest natomiast dość schematyczne – przede wszystkim należy usunąć pojazdy czy ich części z drogi, tak by nie zagrażały innym uczestnikom ruchu. Ważne jest porozumienie się z drugim kierowcą – jeśli to możliwe, należy ustalić winę, by następnie spisać oświadczenie. W tym miejscu może pojawić się wiele emocji, zwłaszcza jeśli obie strony będą twierdzić, że nie są sprawcami. Przyda się wówczas świadectwo innych osób, które były świadkami wypadku.
Pomoc drogowa w razie kolizji
Czasami nie trzeba nawet wzywać policji – jeśli uczestnicy kolizji są zgodni i potrafią ustalić właściwą wersję wydarzeń, spisują razem odpowiednie oświadczenie. Powinno ono zwierać dane sprawcy, w tym kategorię i numer prawa jazdy oraz nazwę podmiotu, który wystawił dokument. Dalej potrzebne są nazwa ubezpieczyciela, numer polisy i czas trwania umowy oraz opis okoliczności zaistnienia kolizji, z jednoznacznym wskazaniem sprawcy. Jeśli strony nie potrafią dojść do porozumienia trzeba wezwać policję, licząc się z tym, że może to się skończyć przyznaniem mandatu i punktów karnych.
Warto na wypadek takich sytuacji mieć kontakt do dobrej firmy, która zajmuje się pomocą w takich sytuacjach. Dobra pomoc drogowa to nie tylko możliwość odholowania samochodu pod wskazany adres czy usunięcia usterki na miejscu, jeśli szkoda jest niewielka. Niektóre firmy służą pomocą również w procesie likwidacji szkody – pomagają spisać oświadczenie oraz zajmują się formalnościami, biorąc na siebie kontakty z ubezpieczycielem. To dobre rozwiązanie, jeśli brakuje czasu na dopilnowanie tych spraw osobiście.