Polerowanie swojego samochodu kilka razy w roku przyczyni się do przedłużenia życia i piękna farby a także jego estetyki. Polerowanie jest często zapomnianym etapem mycia i woskowania, ale gdy jest wykonane prawidłowo, to zupełnie rewitalizuje zewnętrzne wykończenie samochodu. Dokładne polerowanie samochodów usunie trwałe zanieczyszczenia powierzchniowe i podpowierzchniowie wad lakierniczych i przygotuje połysk powierzchni do nakładania nań wosku. Skuteczne polerowanie samochodu może być wykonywane przez wszystkich chętnych, wymaga to jednak trochę czasu i energii. Warto także najpierw sprawdzić naocznie jak robią to profesjonaliści. Dokładne ruchy są bardzo ważne. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak wypolerować samochód.
Pierwsze kroki w drodze do wypolerowanego auta
Umyj pojazd dokładnie aby usunąć wszelkie zabrudzenia powierzchni i zanieczyszczenia. Podczas mycia należy używać czystej gąbki samochodowej i odpowiedniego płynu do mycia (motoryzacyjnego), aby zapobiec zarysowaniu lakieru.
Usuń trwale przytwierdzone ciała obce, takie jak smoła drogowego lub soku z drzewa, używając paska z gumowym wykończeniem. Zapoznaj się z instrukcją producenta aby dobrze zrozumieć proces tego kroku.
Wysusz pojazdu. Można pozwolić pojazdowi na samoistne wyschnięcie lub użyć szybszego osuszania – na przykład w postaci szmatki. Pamiętaj aby ręczne suszenie było skuteczne i dokładne. Należy upewnić się, że nie szarpiesz zbyt mocny lub obcy materiał nie jest przenoszony na powierzchnię pojazdu.
Zastosuj lekki papier ściernego do polerowania samochodu za pomocą specjalnej pianki. Łagodne środki ścierne pomogą usunąć wszelkie zatłuszczone oraz brudne obszary na powierzchni farby i przywrócą idealne wykończenie dla prawidłowego stosowania wosku oraz uszczelniacza. Użyj świeżej podkładki przy stosowaniu połysku, uważaj, aby nie mieszać produktów na tej samej podkładce.
Jeśli polerujesz lakier – skup się na tym, aby robić to tylko w jednym miejscu, pracuj segmentami i powoli posuwaj się naprzód. Polerowanie samochodów polega na wysokiej precyzji oraz dokładności. Tylko takie rozwiązania przyczynią się do uzyskania widocznych, wyraźnych efektów. Użyj pokrywających, zróżnicowanych ruchów, które zapewnią, że krawędzie jakichkolwiek defektów podpowierzchniowych staną się równomiernie zaokrąglone i zostanie ci wystarczająco dużo czasu aby dobrze je rozprowadzić po powierzchni karoserii polerowanego auta. Im dłużej polerujesz w dobrym rytmie, tym pasta polerująca staje się coraz bardziej transparentna, oznacza to, że wsiąka w karoserię. Kiedy wypolerujesz już całe auto, upewnij się, że na karoserii nie zostały żadne smugi pasty polerskiej – możesz je delikatnie zebrać wykorzystując do tego suchy, delikatny ręcznik z mikrofibry.