Zakup samochodu używanego pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy jednak należy być świadomym, że bardzo trudno jest znaleźć model, który będzie znajdował się w dobrym stanie i jednocześnie posiadał niską cenę. Przed podjęciem decyzji o zakupie pojazdu koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, dzięki którym będziemy mogli mieć pewność, że wybrany przez nas pojazd będzie mógł służyć nam przez dłuższy czas.
Odpowiednia cena
Często gdy wybieramy samochód używany kierujemy się jedynie niską ceną co może mieć poważne i niekorzystne dla nas konsekwencje. Powinniśmy być przede wszystkim ostrożni jeśli dana osoba oferuje drogi pojazd w podejrzenie niskiej cenie. Możemy być wówczas niemal pewni, że samochód ten posiada wiele wad, a jego zakup będzie dla nas wątpliwą okazją. Należy pamiętać, że niska cena przede wszystkim idzie w parze z niska jakością co jest wyjątkowo odczuwalne na rynku wtórnym.
Wybierz odpowiedni model
Warto również zapoznać się które modele konkretnych marek są mniej podatne na awarię. Wybierając pojazd danej firmy istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie on nam długo służył bez żadnych niepożądanych niespodzianek. Mało awaryjnymi samochodami są przede wszystkim modele marki Volvo oraz Minivany Ford na przykład C-max. Pamiętajmy jednak aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie patrząc jedynie na licznik kilometrów. Przestawianie przebiegu jest bowiem powszechnym oszustwem, a nawet najbardziej wytrzymałe modele, w końcu odpowiedzą na intensywną eksploatacją.
Przetestujmy samochód
Kiedy znajdziemy już pojazd, który spełnia nasze oczekiwania i dodatkowo będzie dla nas atrakcyjny cenowo koniecznie przed zakupem należy wykonać jazdę próbną. Dzięki niej będziemy w stanie ocenić czy samochód dobrze się prowadzi i czy może sprzedawca ukrył przed nami jego wady. Podczas jazdy próbnej koniecznie należy zwrócić uwagę czyli nie zapala się żadna kontrolka i czy przy puszczeniu kierownicy auto nie zbacza na któryś z boków. Przetestujmy również hamulec i przeprowadźmy gwałtowne hamowanie. Pamiętajmy, że wszelkie niepokojące objawy warto skonsultować ze sprzedawcą lub nawet zrezygnować z zakupu danego modelu. Przed zakupem przyjrzyjmy się również samemu wyglądowi zewnętrzne danego pojazdu. Otarcia czy zniszczona tapicerka w porównaniu z niskim przebiegiem może świadczyć o tym, że sprzedawca zmniejszał ilość przebytych kilometrów.
Obecność korozji
Przeglądając samochód dokładnie sprawdzimy czy pojawiają się na nim chociażby drobne punkty korozyjne. Zaobserwowanie owego zjawiska całkowicie dyskwalifikuje pojazd pod względem jego zakupu. Zaniepokoić powinno nas również pojawiająca się korozja widoczna spod świeżego lakieru. Będzie ona świadczyła o tym, że osoba sprzedająca próbowała walczyć z rozszerzającym się problemem lub chciała ją sprytnie ukryć. Dobrze jest również sprawdzić samochód od spodu np. na podnośniku. Ślady korozji na podłodze są całkowicie niedopuszczalne chyba, że szukamy samochodu na kilka miesięcy, który następnie trafi na złom.
Bardzo często zachodzi sytuacja gdy sam samochód wygląda wyjątkowo dobrze jednak jego nadwozie znajduje się w fatalnym stanie. Korozja podłogi w miejscach, w których zamontowane są elementy zawieszenia są wyjątkowo niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do poważnych wypadków podczas użytkowania na drodze.
Pamiętajmy, że jeśli samochód, który oglądamy u sprzedającego nie spełnia naszych oczekiwań lepiej zdecydujemy się na skorzystanie z innych ofert. Znalezienie dobrego używanego samochodu, który będzie doskonale sprawdzał się przez długi czas jest możliwe, jednak często wymaga poświęcenia większej ilości czasu.