Maszyny rolnicze dostępne obecnie u producentów polskich i zagranicznych są o wiele bardziej rozbudowane, nowoczesne i ekonomiczne, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nawet małe gospodarstwa mogą coraz częściej pozwolić sobie na maszyny z nieco wyższej półki, zastępując kilka mniej sprawnych maszyn jednym, wielofunkcyjnym sprzętem dbającym o wysoką jakość pracy na roli. Wybierając te odpowiednie dla swojego gospodarstwa warto zwrócić jednak uwagę na kilka kluczowych parametrów, by nie przepłacić za maszynę której użyteczność będzie nieadekwatna do zapotrzebowania gospodarstwa. O czym pamiętać wybierając maszyny rolnicze?
Najważniejsze parametry maszyn rolniczych – na co zwrócić uwagę?
Zakup maszyn rolniczych jest kosztowny, dlatego każda decyzja o włączeniu nowej maszyny do zasobów gospodarstwa powinna być wcześniej przemyślana. Zależnie od budżetu można pokusić się o mocne rozbudowanie floty maszyn już na wstępie, lub też ograniczyć się do maszyn podstawowych i wielofunkcyjnych, które zdołają zastąpić inne, bardziej wyspecjalizowane sprzęty. Dokładne przeanalizowanie potrzeb gospodarstwa, jego wielkości, ilości upraw i wymaganej pracy oraz zestawienie ich z ofertą maszyn dostępnych na rynku to pierwszy krok w stronę przemyślanego zakupu.
Na zakup maszyny rolniczej powinny wpływać kryteria techniczne spełniające potrzeby eksploatacyjne i możliwości ekonomiczne gospodarstwa. Nie potrzeba dużego, rozbudowanego ciągnika tam, gdzie z powodzeniem poradzi sobie mniejszy, kompaktowy ciągnik z mniejszą mocą silnika, ale równie wysoką w przeliczeniu na hektar wydajnością pracy. Moc ciągnika warto dodatkowo dopasować do zapotrzebowania na moc innych maszyn i narzędzi użytkowanych w gospodarstwie. Ciągniki współpracują z maszynami i narzędziami do uprawy gleby i w okresie tym wymagają więcej mocy, szczególnie przy nieco trudniejszej, twardszej glebie.
Przy wyborze nowych maszyn rolniczych, szczególnie ciągników, uwagę powinny zwrócić także parametry takie jak korzystanie z tzw. biegów pełzających, które pozwalają na jazdę z małą prędkością. Producenci coraz częściej korzystają ze skrzyni automatycznych, które ułatwiają poruszanie się po terenie i zwiększają wydajność maszyny podczas pracy. W rolnictwie doceniane są dziś także funkcje napędu na cztery koła, przydatne przy trudniejszym ukształtowaniu terenu oraz przy ugniataniu zakiszanej masy, a także rewers pozwalający na płynną zmianę kierunku jazdy bez wciskania sprzęgła.
Ostatnim, choć nie mniej ważnym kryterium zakupu maszyn rolniczych będzie ich kompatybilność z narzędziami i dodatkowym osprzętem wykorzystywanymi w gospodarstwie. Producenci starają się współcześnie przygotowywać wszystko tak, by wszelkie rozszerzenia współpracowały bezpośrednio z ciągnikami lub były możliwe do zamontowania z pomocą specjalnych nakładek, jednak przy starszych modelach z rynku wtórnego sprawdzenie kompatybilności może okazać się kluczowe – po co inwestować w maszynę, która będzie wymagała dokupienia dodatkowego sprzętu przez brak dopasowania do tego, które już znajduje się w gospodarstwie.
Nowe czy używane – wybór maszyn do gospodarstwa
Mając już rozeznanie w rynku maszyn rolniczych i wiedząc na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru, ostatnią kwestią która powinna zastanowić gospodarza jest wybór pomiędzy maszynami nowymi, a używanymi. Te pierwsze zagwarantują pełną sprawność, gotowość do pracy i wieloletnią wydajność, ale przy znacznie wyższej cenie zakupu. Na rynku wtórnym można znaleźć maszyny używane w wyjątkowo dobrym stanie, które po drobnych naprawach i odpowiedniej konserwacji będą pracowały przez wiele lat bez zarzutów. Kluczem będzie tu faktyczna sprawność używanej maszyny – nigdy nie jesteśmy w stanie do końca sprawdzić wiarygodności sprzedawcy, a koszty ewentualnych napraw potrafią szybko się mnożyć. Choć więc zakup maszyn używanych nie jest w żadnym wypadku złym rozwiązaniem, często warto rozważyć zakup nowych maszyn u producentów, którzy skutecznie łączą wysoką jakość i wydajność z atrakcyjną ofertą cenową.