Kierowcy zawodowi zazwyczaj wyruszają w trasy w pojedynkę. Jest to najpopularniejsza forma realizowania transportu drogowego, jednak bardzo często można spotkać się także z tzw. jazdą w podwójnej obsadzie.
Z rozwiązania tego korzysta bardzo wiele firm transportowych, a w szczególności te realizujące transport międzynarodowy na większe dystanse. W niektórych sytuacjach warto korzystać z tej metody, jednak najpierw należy zapoznać się z jej zaletami oraz wadami.
Czym jest jazda w podwójnej obsadzie?
Jazda w podwójnej obsadzie to sposób realizowania zleceń transportowych, kiedy to jednym pojazdem wyrusza w trasę dwóch kierowców. Rozwiązanie to ma na celu podniesienie bezpieczeństwa i przyspieszenie realizacji zlecenia, dzięki zachowaniu ciągłości jazdy i skróceniu przerw na odpoczynek. Jazda we dwójkę jest szczególnie korzystna w przypadku długich tras oraz wtedy kiedy klient wymaga jak najszybszego dostarczenia danego towaru. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, ale również kilka wad, z którymi warto się zapoznać.
Dlaczego warto zdecydować się na jazdę w podwójnej obsadzie?
Jazda w podwójnej obsadzie dostarcza wielu korzyści zarówno firmie transportowej, jak i samym kierowcom. Z pewnością tego typu rozwiązanie znacząco podnosi bezpieczeństwo kierowców oraz samego ładunku podczas jazdy. Szczególnie w porze nocnej jest to bardzo przydatne, ponieważ kierowcy mogą wtedy nawzajem się pilnować i w razie konieczności zamienić się miejscami, po to, aby uniknąć różnych niebezpieczeństw spowodowanych zbyt dużym zmęczeniem kierowcy.
Sporą zaletą jest również cotygodniowy pobyt w domu. Nie jest to regułą, ale w wielu przypadkach w taki właśnie sposób wygląda praca kierowców w podwójnej obsadzie. Rozładunek i załadunek towaru jest także dużo szybszy i łatwiejszy, jeśli biorą w tym udział dwie osoby, podobnie jak rozwiązywanie różnych problemów i dylematów, jakie napotkają na swojej drodze kierowcy podczas pracy.
Jazda we dwójkę wpływa również na zminimalizowanie ilości popełnianych błędów przez kierowców, ponieważ mogą się oni nawzajem pilnować. Dla firm transportowych jazda w podwójnej obsadzie daje korzyść w postaci znacznie szybszego zrealizowania danego zlecenia, ponieważ kierowcy jadący we dwójkę mogą przez większą część czasu być w ruchu i nie wymagają tak dużej ilości przerw.
Jazda w podwójnej obsadzie bardzo często wykorzystywana jest także w celu szkolenia młodych kierowców przez bardziej doświadczonych kolegów. Taka metoda pozwala szybko uzyskać niezbędne doświadczenie i w bezpieczny sposób nauczyć się pracy na stanowisku kierowcy.
Jakie są wady jazdy w podwójnej obsadzie?
Oczywiście każde rozwiązanie oprócz zalet ma również wady. Nie inaczej jest w przypadku jazdy w podwójnej obsadzie, która może dostarczać wielu korzyści jednak ma także kilka minusów, o których warto wiedzieć.
- Mniejszy komfort – jeżdżąc w dwie osoby mamy zdecydowanie mniej miejsca w kabinie, co przekłada się na mniejszą wygodę oraz brak prywatności. Dla niektórych osób może to nie być problemem, ale część kierowców lubi mieć poczucie prywatności i trochę wolnej przestrzeni wokół siebie, która pozwala im na komfortowy odpoczynek i swobodne wykonywanie innych czynności poza godzinami jazdy.
- Czas pracy kierowców w podwójnej obsadzie – jeżdżąc w podwójnej obsadzie, trzeba liczyć się z tym, że przerwy w trakcie dnia będą zdecydowanie krótsze niż w przypadku jazdy w pojedynkę, a sam odpoczynek przez większość czasu będziemy zmuszeni odbywać na fotelu w kabinie pojazdu podczas jazdy.
- Większe zmęczenie – z ciągłą jazdą, krótszymi przerwami, brakiem prywatności innymi tego typu kwestiami wiąże się również większe zmęczenie, które szczególnie po kilku dniach jazdy może mocno dać o sobie znać.
- Jazda w dwie osoby – czasami to, co jest zaletą, dla niektórych osób może być również wadą. Tak jest w przypadku jazdy w podwójnej obsadzie, kiedy to dwie osoby spędzają ze sobą bardzo dużo czasu na niewielkiej powierzchni. Rozwiązanie to może być zaletą, ale jedynie w przypadku, gdy te osoby dobrze się między sobą dogadują. Jeśli jednak tego porozumienia nie ma, to jazda w podwójnej obsadzie może być dla kierowców znacznie trudniejsza niż samodzielna praca.