Dla wszystkich, którzy chcą zostać kierowcami, przygotowywane są specjalne badania, których wynik ma za zadanie zweryfikować nasze umiejętności oraz predyspozycje jako kierowcy. Każda osoba, która przygotowuje się do rozpoczęcia poruszania się za pomocą samochodu, musi przejść badania. Dzięki konkretnemu podziałowi badań na rodzaje, lekarze i osoby nadzorujące są w stanie określić o mogłoby ewentualnie rozpraszać nas w czasie jazdy.
Typy badań są dzielone ze względu na typ prawa jazdy oraz ze względu na rodzaj. Są bowiem badania lekarskie – neurologiczne oraz psychologiczne. Dodatkowo, innym typem badań odbywa się w momencie, gdy dany kierowca chce przedłużyć licencję na kierowaniem danym typem pojazdu. Wpis powstał przy współpracy z przychodnią Medical, która przeprowadza badania kierowców na terenie Lublina. Zachęcamy do odwiedzin strony: http://www.badania-kierowcow.edu.pl.
Jakie są cele wykonywanych badań?
Wszelkie badania różnego typu mają za zadanie wykazać, czy faktycznie jesteśmy zdolni odgrywać odpowiedzialną rolę kierowcy. Różnorodność badań pozwala lekarzom i psychologom na bardzo dokładne zweryfikowanie, na ile jesteśmy zdolni do prowadzenia danego typu pojazdu. Osoby, które wykonują badania w celu przedłużenia licencji na prowadzenie danego typu samochodów, mogą liczyć na nieco inne testy, jednak znaczna większość testów jest taka sama. Badania dla kierowców są niezbędne oraz konieczne do wykonania. Na podstawie badań oraz testów psychologicznych, lekarze są w stanie orzec czy w dalszym ciągu możemy zacząć kierować pojazdem na co dzień. Wykonanie badań jest konieczne dla każdego przyszłego kierowcy.
Czy badania dla kierowców mają charakter cykliczny?
Niektóre typy badań należy regularnie powtarzać. Dzięki temu wiadome jest, czy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii C, E itp., może w dalszym ciągu wykonywać swoją pracę, która polega na transporcie za pomocą tira. Badania cykliczne również są obowiązkowe, dlatego jeszcze przed końcem ważności badań, należy zapisać się na kolejny termin. Badania dla kierowców wymagane są więc przed otrzymaniem prawa jazdy oraz w przypadku przedłużania licencji na prowadzenie danego typu pojazdu.
Czy są osoby zwolnione z badań?
Każdy typ prawa jazdy wymaga wykonania wszystkich potrzebnych badań. Dlatego też nie ma możliwości, jakoby ktokolwiek mógł zostać zwolniony z odbywania badań lekarskich i psychologicznych. Badania takie trzeba wykonywać przed otrzymaniem prawa jazdy. Na dodatek, w niektórych przypadkach należy regularnie odnawiać badania. Każdy kierowca więc w ustalonym terminie musi stawić się na przymusowe badania lekarskie oraz psychologiczne. Dzięki temu, że zostały wprowadzone i unowocześnione badania, można stwierdzić kto absolutnie nie może usiąść za kierownicą ze względu na zbyt dużą wadę wzroku lub z powodu innych niesprawności. Można więc powiedzieć, że badania takie pozwalają na wykrycie osób, które mogłyby w przyszłości zaszkodzić sobie lub innym, będąc za kierownicą.