Skip to content
Menu
Motonet – blog motoryzacyjny
  • O portalu
  • Przykazania kupującego
  • Kontakt z redakcją
Motonet – blog motoryzacyjny

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Posted on 20 października 2017

Na europejskim rynku  cały czas brakuje kierowców zawodowych – sektor transportowy rozwija się w szybkim tempie, ale liczba kierowców nie rośnie proporcjonalnie szybko do tego wzrostu. Firmy transportowe starają się więc w każdy możliwy sposób zachęcić potencjalnych pracowników do zatrudnienia – w tym celu zwiększane są pensje kierowców zawodowych oraz oferowane różne dodatki, takie jak ubezpieczenia, pakiety socjalne i dodatki na wakacje.

Będąc kierowcą zawodowym można więc zarobić spore sumy, dzięki czemu jest to zawód, który ciesz się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi. Jak zostać kierowcą tira? Poniżej wymienimy wszelkie wymagania, które muszą spełnić potencjalni kandydaci.

Podstawą do zostania kierowcą zawodowym jest posiadanie specjalnego prawa jazdy – większość transportów opiera się na wysokotonażowych przewozach, do których trzeba posiadać specjalne uprawnienia. W większości przypadków wystarczy prawo jazdy kategorii C bądź C1 – to pierwsze uprawnia do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (z wyjątkami), natomiast kategoria C1 dotyczy pojazdów o masie pomiędzy 3,5 a 7,5 tony.

Istnieje jednak możliwość dodatkowego podwyższenia kwalifikacji. Kategoria C+E uprawnia do kierowania pojazdem określonym w kategorii C wraz z przyczepą.

Akcesoria do ciężarówki - Kajtech

Świadectwo kwalifikacji

Świadectwo jest elementem niezbędnym do uzyskania zawodowego prawa jazdy. W Polsce wyróżniamy dwa rodzaje świadectw: wstępnie przyśpieszone oraz wstępne pełne. Jaka jest różnica? W czasie trwania oraz cenie – kurs przyśpieszony trwa 140 godzin i kosztuje ok. 3,5 tysiąca złotych, natomiast pełny trwa 280 godzin, a jego kosz wynosi prawie 5,5 tysiąca złotych. Kurs pełny skierowany jest do osób poniżej 21. roku życia. Istnieje możliwość otrzymania przez takie osoby świadectwa przyśpieszonego, ale i tak będą musiały one poczekać do 21. urodzin na rozpoczęcie pracy jako kierowca zawodowy.

Badania psychotechniczne

Zawód kierowcy zawodowego jest bardzo odpowiedzialny i wymaga sprawności psychicznej oraz fizycznej – w celu sprawdzenia kondycji kierowcy przeprowadzane są badania, mające na celu stwierdzenie zdolności do prowadzenia pojazdami danej kategorii. Badania muszą być powtarzane co 5 lat w przypadku kierowców poniżej 60 roku oraz co 30 miesięcy w przypadku osób powyżej. Sprawdzane są różne narządy zmysłu, ruchu oraz układ nerwowy.

Karta kierowcy

Karta kierowcy to dokument służący do identyfikacji kierowcy oraz zbieżność danych z informacjami znajdującymi się w tachografie. Karta jest wymagana w przypadku kierowców samochodów powyżej 3,5 tony oraz wyposażonych w tachograf cyfrowy.

Ilość formalności, które muszą spełnić osoby ubiegający się o stanowisko kierowcy zawodowego może początkowo przerazić, ale nie brakuje chętnych. Praca w tej branży to gwarantowany zarobek.

 

Wpis powstał przy współpracy z firmą Kajtech: http://www.sklep.kajtech.pl.

Wyszukaj temat

Nasze artykuły

  • Jak dbać o samochód?
  • Korzyści płynące z jazdy w podwójnej obsadzie
  • Ile kosztują kombajny?
  • Możliwości motocykla bmw gs 1250
  • Jak długo należy przechowywać ewidencję czasu pracy kierowcy?

Moto tematy

  • Handel
  • Historia motoryzacji
  • Marki i modele
  • Porady
  • Zawody w motoryzacji

Obsługa firm logistycznych

MaWo Group

Narzędzia IT, wsparcie księgowe oraz kompleksowa obsługa firm transportowych i logistycznych

Dlaczego warto zostać naszym czytelnikiem?

  1. Przedstawiamy tylko wartościowe, sprawdzone informacje.
  2. Jesteśmy pasjonatami motoryzacji, o samochodach wiemy niemal wszystko, żadna marka nie jest nam obca.
  3. Do przekazania wiedzy na temat motoryzacji podchodzimy z pasją - staramy się nie tylko przekazać nowe trendy, ale także odpowiedzieć na trudne pytania techniczne i przybliżyć historię najważniejszych samochodowych marek oraz modeli.

Współpraca:

orange logistics Wynajem wózków widłowych i podnośników koszowych.

Polecamy

wulkanizacja legnica logo

Premio Decart to autoserwis z Legnicy, w którym doświadczeni specjaliści zajmują się m.in. serwisem i wymianą opon, wymianą oleju, serwisem klimatyzacji czy diagnostyką komputerową. Premio Decart to serwis dla tych, którzy cenią wysokiej jakości usługi, a także bezpieczeństwo na drodze.

©2022 Motonet – blog motoryzacyjny | WordPress Theme by Superbthemes.com