Legalizacja, badania oraz przegląd, jakie wykonywane są na butlach i zbiornikach ciśnieniowych, muszą zostać przeprowadzone przez specjalistów. Znaczy to, iż firma, do której się udajemy w tej sprawie, musi mieć uprawnienia nadane przez Transportowy Dozór Techniczny. Tylko taki certyfikat upoważnia firmę do przeprowadzenia badań. Należy więc wybrać firmę zaufaną, posiadającą uprawnienia. Legalizacja zbiorników LPG jest istotną i dość skomplikowaną sprawą, dlatego wybór firmy jest tu kluczowym zadaniem.
Legalizacja zbiorników LPG
Przede wszystkim, nasz zbiornik musi nadawać się do odbycia legalizacji. Istnieje parę kryteriów, które musi spełniać zbiornik lub butla ciśnieniowa. Między innymi, butla musi być w odpowiednio dobrym stanie, a na niej musi widnieć specjalna tabliczka, na której muszą być wypisane wszystkie ważne dane:
- Numer seryjny (każda butla ma swój),
- Stopień napełnienia,
- Data produkcji butli,
- Datę końcową eksploatacji zbiornika,
- Dane producenta,
- Numer homologacji 67R-.
Jeśli zbiornik spełnia wszystkie kryteria, można przejść do legalizacji oraz do przeglądu. Istotne jest, by pamiętać o regularnych badaniach i przeglądach zbiorników. Zapewni nam to przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Według przepisów, badania i legalizacje powinny odbywać się terminowo, jednak zalecane są nieco częstsze wizyty u specjalistów.
W skład obowiązków pracowników wybranej przez nas firmy, wchodzi między innymi bardzo dokładne obejrzenie butli/ zbiornika. Trzeba bowiem wskazać ewentualne usterki w butli, zagniecenia, przetarcia lub dziury. Poza sprawdzeniem dokładnym zbiornika, należy także skupić się na wszelkich jego dodatkowych częściach. Uszczelki, śrubki i inne, równie często muszą być sprawdzane – należy wiedzieć, czy któraś z nich nie została uszkodzona w czasie eksploatacji. Dodatkowo, istotne są do wykrycia ewentualne wady, takie jak poluzowanie, pęknięcie czy też obsunięcie się uszczelki.
Badanie takie przeprowadza się przed upływem 10 lat od daty ważności butli (badanie doraźne). Ten rodzaj badania posiada warunek – pojazd musi być oznaczony specjalnym znakiem TDT. Natomiast, drugi typ badania – badanie okresowe – jest konieczne w przypadku każdego pojazdu. Przeglądu dokonuje się po upływie 10 lat od daty produkcji zbiornika.
Po odbyciu badań, każdy właściciel zbiornika otrzymuje ważne dokumenty – 2 egzemplarze. Jest to Decyzja TDT oraz Protokół z badania. Dzięki legalizacji, każdy użytkownik pojazdu może liczyć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Firmy, które oferują tego typu usługi, umożliwiają również przeprowadzenie badań właścicielom pojazdów turystycznych.
Jak można dostarczyć butlę/ zbiornik?
Istnieją dwa podstawowe sposoby dostarczania butli lub zbiornika do firmy, która dokonuje przeglądu. Jednym z nich jest dostarczanie już zdemontowanego zbiornika na teren firmy. Dużo osób jednak korzysta z usługi, która polega na zdemontowaniu zbiornika na terenie firmy. Warto wiedzieć, że samochód działający dzięki butli pod ciśnieniem, można dalej używać na benzynie.