Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego to niełatwe zadanie wymagające sporo wiedzy, umiejętności, zaangażowania, a także pieniędzy, które musimy przeznaczyć na zakup i eksploatację maszyn.
Jedną z potrzebniejszych maszyn w gospodarstwie rolnym jest z pewnością kombajn. Maszyna ta jest niezbędna podczas zbioru roślin uprawnych i znacząco przyspiesza ten proces.
Na cenę kombajnu wpływ ma wiele czynników takich jak jego wielkość, moc oraz to jakiej marki jest dana maszyna i czy decydujemy się na zakup nowej, czy też używanej. Decyzję powinniśmy podjąć na podstawie budżetu, jakim dysponujemy, naszych wymagań oraz tego czy w przyszłości planujemy rozwój naszego gospodarstwa i zwiększenie areału.
Rozmiary i moc kombajnu
Największe znaczenie podczas wyboru rozmiaru i mocy kombajnu ma powierzchnia naszego użytku rolnego. Na podstawie szerokości roboczej oraz mocy silnika oblicza się, z jakiej powierzchni kombajn może on zebrać zboże w ciągu jednej godziny. Parametr ten wyraża się w hektarach na godzinę (ha/h).
Warto pamiętać, że jest to wartość orientacyjna, ponieważ wydajność kombajnu zależy również od ukształtowania terenu, pogody i wielu innych czynników. Kombajn powinien mieć taką wydajność, aby można było za jego pomocą zebrać zboże w ciągu 10-12 dni. Jest to optymalny czas, w którym ryzyko, że dojdzie do utraty części plonów, np. za sprawą intensywnych opadów jest najmniejsze.
Może się wydawać, że kupując wydajny kombajn z dużą szerokością roboczą, będziemy w stanie szybko uporać się ze zbiorami na niewielkim polu. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ sporej wielkości maszyna będzie mniej zwinna, przez co jej wydajność może być niezadowalająca, a większe koszty eksploatacji i wydatki na paliwo sprawią, że jej użytkowanie będzie nieopłacalne. Z tego względu tak ważny jest wybór kombajnu dopasowanego do areału, jakim dysponujemy. Oprócz samej powierzchni spore znaczenie ma również ukształtowanie terenu, szerokość i długość pola oraz inne tego typu parametry.
W miejscach o ograniczonej ilości wolnej przestrzeni zdecydowanie lepiej sprawi się kombajn o mniejszej szerokości roboczej, który będzie zwinniejszy, natomiast duże maszyny sprawdzą się lepiej w gospodarstwach o dużej powierzchni.
Ceny niedużych kombajnów przeznaczonych do pracy w gospodarstwach o niewielkiej powierzchni zaczynają się około 300 tys. złotych, a największe modele mogą kosztować nawet ponad milion złotych.
Producent – kombajny Deutz-Fahr
Kupując kombajn, warto się zastanowić, czy chcemy ryzykować, wybierając tanią maszynę mało znanej marki, czy może zdecydujemy się na zakup droższej maszyny, ale od sprawdzonego producenta takiego jak np. kombajny Deutz-Fahr. Obie te opcje mają pewne zalety i wady, ale planując zakup jakiejkolwiek maszyny rolniczej, od której będzie zależało powodzenie naszej pracy, warto stawiać na sprawdzonych producentów.
Daje nam to nie tylko pewność co do trwałości i jakości wykonania danej maszyny, ale także w razie konieczności jakichś napraw, znalezienie części zamiennych będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze, a jest to ogromna zaleta, ponieważ w czasie zbiorów nie można pozwolić sobie na dłuższy przestój w pracach, bo może to skutkować utratą części plonów.
Nowy czy używany kombajn?
Osoby planujące zakup kombajnu, często stoją przed dylematem, czy wybrać maszynę nową, czy też używaną. Obie te opcje mają wady i zalety, które sprawiają, że decyzja ta zależy od bardzo indywidualnych kwestii.
Głównym czynnikiem jest tutaj budżet, jakim dysponujemy. Osoby, których nie stać na zakup nowej maszyny często decydują się na poszukiwanie kombajnu na rynku wtórnym. Nie jest to zły pomysł, jednak warto pamiętać, że tego typu maszyny przepracowały często wiele godzin, przez co w każdym momencie mogą ulec poważnej awarii, która wygeneruje kolejne koszty.
Kupując nową maszynę, nie trzeba się tym przejmować, dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować więcej, ale mieć spokojną głowę i nie martwić się tym, że maszyna odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie.
Jeśli nie dysponujemy wystarczająco wysokim budżetem, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest także leasing, na który decyduje się coraz więcej rolników.