Wielu z kierowców doskonale pamięta czasy, kiedy kupując nowe auto należało liczyć się ze żmudnym i dla wielu skomplikowanym procesem docierania. Czy tak jest również i teraz?
Czy nowe auto wymaga docierania? Motoryzacyjni rzeczoznawcy twierdzą: takie pojęcie w tej chwili nie istnieje! Nie mniej należy przestrzegać pewnych reguł przynajmniej przez 3-5 tysięcy pierwszych kilometrów. Wpłynie to dobrze na trwałość silnika. Jakie są to reguły? Przede wszystkim należy unikać gwałtownych przyśpieszeń jak również hamowań. Nie należy też przesadzać z prędkością. Specjaliści zalecają, że maksymalnie powinniśmy jeździć na 2/3 dopuszczalnej prędkości auta. To samo dotyczy obrotów. W czasie pierwszych kilku tysięcy kilometrów nie powinniśmy także zbytnio obciążać samochodu holowaniem, np. przyczepy. Nie są zalecane także dłuższe podróże, to znaczy przekraczające dystans 500 kilometrów. W takich sytuacjach dobry jest umiar, a to z kolei oznacza, że nie powinniśmy przesadzać również w drugą stronę, czyli np. jeździć wyłącznie bardzo wolno. Do dodatkowych czynności obowiązani są właściciele samochodów z silnikami Diesla. I tak zaraz po uruchomieniu silnika powinno się odczekać około minuty i dopiero potem ruszyć. Zimą zalecane jest również przejeżdżanie dłuższych odcinków z jak najrzadszym zatrzymywaniem się. Podsumujmy więc:
1. Używanie naszego nowego samochodu zacznij od… dokładnego przestudiowania instrukcji obsługi. Znajdziesz tam wiele pożytecznych informacji. Przede wszystkim sprawdź kiedy musisz wymienić olej, kiedy jechać na przegląd, jak wymienić przepaloną żarówkę, czy wreszcie jakie powinno być ciśnienie w oponach.
2. Warto sprawdzić czy do twojego samochodu dołączono zestaw narzędzi, a jeśli tak – to gdzie on się znajduje. Ponieważ najczęściej we współczesnych autach zestaw narzędzi ogranicza się do klucza do wymiany koła, warto się zastanowić co naprawdę może być dla ciebie przydatne i samemu „wzbogacić” ten zestaw.
3. Przez pierwsze tysiące kilometrów staraj się jeździć raczej spokojnie, według zasad o których pisaliśmy powyżej.
4. Pamiętaj, iż w pierwszych miesiącach eksploatacji, auto może zużywać nieco więcej paliwa, jak również może mieć skłonności do „brania oleju” . Nie wpadaj wtedy w panikę.
5. Nie rób niczego na własną rękę, zwłaszcza zaś jakichkolwiek napraw, regulacji, czy przeróbek. Niewiele autu pomożesz, a przy okazji stracisz gwarancję. Pamiętaj również iż twój samochód nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych. Fabryka już o to zadbała.
6. Pamiętaj o tym że twoje auto jest najlepsze na jakie cię stać . Warto więc o nie dbać.