Polskie prawo jak najbardziej pozwala na to, aby każdy samochód, niezależnie od jego kondycji, mógł zostać zarejestrowany, a następnie ubezpieczony. W związku z tym, podobnie wygląda również kwestia sprzedaży.
Każdy pojazd może zostać bez problemu sprzedany, bez względu na fakt, czy nadaje się do jazdy w teraźniejszym stanie czy też zupełnie nie.
Jakie możliwości ma zatem właściciel pojazdu w kwestii sprzedaży samochodu powypadkowego? Czy taka transakcja jest możliwa i łatwa do wykonania?
Sprzedaż auta powypadkowego
Samochody powypadkowe, które mimo swoich uszkodzeń, nadal mają jakąkolwiek wymierną wartość bardzo często zdobywają nowego nabywcę. Główna kwestią jest jedynie ustalenie odpowiedniej i sprawiedliwej ceny. Na rynku samochodowym z powodzeniem znaleźć można bardzo wiele firm, które skupują, a potem sprzedają samochody powypadkowe, a nawet wraki samochodowe.
Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż sprzedając samochody powypadkowe nie dostanie się zbyt wiele pieniędzy, jednak jest to i tak bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się niechcianego samochodu i co się z tym wiąże, także kosztów związanych z koniecznością jego stałego ubezpieczenia.
Istotne jest również, aby poprawnie sporządzić umowę kupna-sprzedaży auta, na której znajdą się szczegółowe dane nabywcy oraz sprzedawcy, a po samej sprzedaży samochodu trzeba niezwłocznie zgłosić ten fakt w odpowiednim wydziale komunikacji oraz u konkretnego ubezpieczyciela.
Sprzedaż części z auta powypadkowego
Innym z proponowanych rozwiązań jest sprzedaż auta po wypadku na części. Niemalże wszystkie, w tym również wraki samochodowe, nawet w fatalnym stanie, posiadają części, które można bez problemu sprzedać. Zdarza się również, iż nierzadko w ten sposób uzyskuje się o wiele wyższą kwotę, niż w przypadku całościowej sprzedaży samochodu powypadkowego. Na ogół najwięcej udaje się zarobić na poszczególnych podzespołach mechanicznych oraz drobnych detalach, takich jak przykładowo elementy wyposażenia wnętrza czy też układy elektroniczne.
Należy także pamiętać, iż rozbiórki auta można dokonać tylko i wyłącznie w garażach oraz zamkniętych posesjach lub też u mechanika. Należy też koniecznie pamiętać o tym, że zdekompletowany samochód obowiązkowo należy przekazać do oficjalnej stacji demontażu pojazdów, gdzie odpowiednio z obowiązującymi przepisami może być wymagana dodatkowa dopłata w wysokości około 10 zł za każdy brakujący kilogram auta.
Wypadek samochodowy niestety może się przytrafić każdemu z nas. Najlepiej, jeśli jest niegroźny i uda się nam z niego wyjść bez sporych i poważnych obrażeń. Niestety, często trafia się tak, że samochód po takim wypadku jest całkowicie uszkodzony i nie da się nim już w ogóle jeździć.
Nawet jeśli wymagałby drobnej i niepozornej naprawy, to wielu z nas po prostu na coś takiego nie stać i wolimy sprzedać tak uszkodzony samochód. To jednak również nie jest takie proste, ponieważ trudno znaleźć odpowiedniego kupca na używany, powypadkowy i częściowo uszkodzony samochód. Dziś przedstawiamy niemal doskonałą alternatywę, którą jest sprzedanie samochodu do skupu.
Skup samochodów używanych
Takich firm jest już cała masa na rynku, a ich oferta jest bardzo rozbudowana i atrakcyjna dla klienta. Skupy samochodów zajmują się przede wszystkim odkupywaniem samochodów niemalże nowych i sprawnych, jak i aut uszkodzonych oraz powypadkowych. W takim miejscu można też kupić części do mało popularnych lub też starych aut. Skup samochodu jest na ogół zainteresowany również samochodami całkowicie niesprawnymi.
W takiej sytuacji pracownik skupu pojawi się z własnym transportem i przetransportuje nasze auto, a my, jako ich klienci, nie poniesiemy żadnych dodatkowych i niechcianych kosztów. Takie skupy zazwyczaj współpracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i małymi i średnimi firmami, od których odkupują nawet całe, potężne floty samochodowe.
Jakiego typu firmy najchętniej nawiązują współpracę ze skupami samochodów? Takie przedsiębiorstwa wymieniają najczęściej korporacje taksówkarskie, firmy spedycyjne, transportowe, a szczególnie budowlane, które znajdują się na pierwszych miejscach, ale poza tym współpracują także z agencjami wynajmu limuzyn oraz wypożyczalniami aut.
Transakcja w skupie samochodów przebiega niemal zawsze szybko i sprawnie. Skupy naprawdę szanują czas swoich klientów, dlatego ograniczają załatwienie wszystkich formalności do jedno, rzeczowego spotkania. Trwa ono około pół godziny, w jego trakcie mają miejsce dokładne oględziny samochodu, ustalenie ceny oraz ostateczne podpisanie umowy kupna sprzedaży i przekazanie odpowiedniej ilości pieniędzy sprzedającemu. Jeśli natomiast klient woli otrzymać pieniądze bezpośrednio na konto, również zyskuje taką możliwość. Przelew zostaje wykonany najczęściej w ciągu kilku kolejnych dni roboczych.
Jak widać sprzedaż samochodu powypadkowego jest możliwa, a nawet wskazana. Posiadasz wiele możliwości, przy czym zwrócenie się do skupu samochodów wydaje się być najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.