Stres związany z podejściem do egzaminu na prawo jazdy w przypadku niektórych osób może czasami skutecznie przyczynić się do oblania tego ważnego testu. Niestety w naszym kraju utarło się przekonanie, że obecnie do zdania egzaminu nie wystarczy perfekcyjne przygotowanie a konieczne okazuje się szczęście. Bo przecież egzaminator czeka tylko na najmniejsze potknięcie, aby móc w końcu powiedzieć: przykro mi, egzamin niezdany. Abstrahując od niektórych przypadków, które są raczej incydentami, jeśli wszystko wykonamy perfekcyjnie to egzamin zdamy. Dlatego poza bardzo dobrym przygotowaniem zarówno do egzaminu teoretycznego jak i praktycznego przyda się garść rad na temat tego jak opanować stres przed egzaminem na prawo jazdy. Oto one!

Opanuj stres i zdaj egzamin na prawo jazdy!

  1. Poznaj swojego wroga. Nie jest to zjawisko nowe czy charakterystyczne dla naszego kraju jednak wielu kursantów traktuje egzaminatora jak zło konieczne. W swoich myślach koncentrują się na negatywnych aspektach jego pracy a przywoływane są historie o tym jak zawzięty egzaminator oblał znajomego za najmniejsze przewinienie. Zamiast myśleć o tym negatywnie lepiej zdać sobie sprawę, że egzaminator działa tylko wedle ogólnych wytycznych, które są takie same dla wszystkich podchodzących do egzaminu.
  2. Myśl pozytywnie. Wielu kursantów przed przystąpieniem do egzaminu snuje różne scenariusze. Niestety najczęściej mają one bardzo negatywne zakończenie kiedy przywoływane wcześniej scenariusze się spełniają. Koncentrowanie się na możliwej porażce nie nastraja pozytywnie do takiego wyzwania. Zamiast zastanawiać się na tym co będzie, lepiej skupić się na powtórce zasad ruchu drogowego. Takie spożytkowanie wolnego czasu z pewnością bardziej przybliży nas do otrzymania upragnionego prawa jazdy niż skupianie się na błędach, które przecież nie muszą się wydarzyć.
  3. Zrelaksuj się przed egzaminem. Być może brzmi to jak misja nie do wykonania, ale przed samym egzaminem warto odciąć się od tego wszystkiego co dzieje się w ośrodku ruchu drogowego. Nie jest to łatwe jednak nasza ulubiona książka czy gazeta pozwoli nam choćby na chwilę oderwać myśli od samego egzaminu.
  4. Przećwicz wszystkie kroki. Dobrze jest możliwie bezpośrednio przed egzaminem powtórzyć jeszcze raz wszystkie elementy jakie składają się na egzamin. Nie trzeba tutaj wyjeżdżać na miasto i wykonywać wszystkich manewrów. Można zrobić to na zasadzie wizualizacji, najlepiej siedząc w aucie. Dzięki temu będzie nam łatwiej się przestawić na „tryb kierowcy” a podczas egzaminu będziemy czuć się pewniej.
  5. Zadbaj o higienę snu. Dzień przed egzaminem zadbaj o to aby odpowiednio się wyspać. Sen ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o zdolność do koncentracji. Będąc dobrze wyspanym popełnia się mniej błędów, czas reakcji jest szybszy a decyzje – trafniejsze.

Zredukuj stres i sięgnij po sukces

Poza opanowaniem stresu kluczową sprawą jest odpowiednie przygotowanie do egzaminu. Dlatego ważną decyzją jest wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy – to znaczy takiej, która w sposób bezstresowy a także rzeczowy przekaże nam zarówno przepisy kodeksu drogowego jak i nauczy nas jak poruszać się autem w praktyce.

Jak działa tachograf?

Previous article

Kiedy skorzystać z jazd doszkalających w szkole jazdy?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady