Nawet jeśli jako kierowca zawsze zachowujesz ostrożność, nie masz pewności, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego postępują tak samo. Dlatego ważna jest czujność, a także świadomość, jak należy postępować w określonych sytuacjach.

Wypadek drogowy czy kolizja?

Pojęcia wypadku i kolizji drogowej nie są równoznaczne. Podstawową różnicą jest uczestnictwo osób – w sytuacji, gdy szkody obejmują jedynie obiekty, np. samochody, mówimy o kolizji. Natomiast jeśli poszkodowani są również ludzie, wtedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym. W razie gdy jakieś osoby zostały ranne nie zajmuje się samochodami czy ich częściami, bo pierwszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i poszkodowanym oraz wezwanie pomocy.pomoc drogowa Wrocław

Postępowanie w przypadku kolizji jest natomiast dość schematyczne – przede wszystkim należy usunąć pojazdy czy ich części z drogi, tak by nie zagrażały innym uczestnikom ruchu. Ważne jest porozumienie się z drugim kierowcą – jeśli to możliwe, należy ustalić winę, by następnie spisać oświadczenie. W tym miejscu może pojawić się wiele emocji, zwłaszcza jeśli obie strony będą twierdzić, że nie są sprawcami. Przyda się wówczas świadectwo innych osób, które były świadkami wypadku.

Pomoc drogowa w razie kolizji

Czasami nie trzeba nawet wzywać policji – jeśli uczestnicy kolizji są zgodni i potrafią ustalić właściwą wersję wydarzeń, spisują razem odpowiednie oświadczenie. Powinno ono zwierać dane sprawcy, w tym kategorię i numer prawa jazdy oraz nazwę podmiotu, który wystawił dokument. Dalej potrzebne są nazwa ubezpieczyciela, numer polisy i czas trwania umowy oraz opis okoliczności zaistnienia kolizji, z jednoznacznym wskazaniem sprawcy. Jeśli strony nie potrafią dojść do porozumienia trzeba wezwać policję, licząc się z tym, że może to się skończyć przyznaniem mandatu i punktów karnych.pomoc drogowa Wrocław

Warto na wypadek takich sytuacji mieć kontakt do dobrej firmy, która zajmuje się pomocą w takich sytuacjach. Dobra pomoc drogowa to nie tylko możliwość odholowania samochodu pod wskazany adres czy usunięcia usterki na miejscu, jeśli szkoda jest niewielka. Niektóre firmy służą pomocą również w procesie likwidacji szkody – pomagają spisać oświadczenie oraz zajmują się formalnościami, biorąc na siebie kontakty z ubezpieczycielem. To dobre rozwiązanie, jeśli brakuje czasu na dopilnowanie tych spraw osobiście.

Jak odbywa się legalizacja zbiorników LPG?

Previous article

Złomowanie auta krok po kroku

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady