Sposoby na wypożyczanie aut

Nie każdy jest w stanie wypożyczyć samochód i zawsze istnieją pewne rygory. Są one zależne od poszczególnych wypożyczalni. Świeżo upieczony kierowca, raczej będzie mieć trudności z wypożyczeniem samochodu. Kwestie wieku kierowcy są szczegółowo określone w regulaminie wypożyczalni, na ogół zestawiają one wiek kierowcy z klasą auta.

Z pracownikami wypożyczalni nie można tak porostu się dogadać i coś „ugrać”, najzwyczajniej poproszą nas o wszelkie dokumenty. Przed taką wizyta musimy przygotować prawo jazdy oraz dokument tożsamości ze zdjęciem. Zawsze przy wynajmie wymagana jest karta kredytowa, a w przypadku samochodów z wyższej półki nawet dwie.

Jest to powiązane z kaucją, która przeważnie równa się kosztom wypożyczenia i zatankowania. Ta kwota zostaje zablokowana na karcie. Niektóre wypożyczalnie określają kaucję kwotowo, w odniesieniu do klasy pojazdu.

Wynajem samochodu – ceny w Polsce i zagranicą

W każdym kraju ceny wynajmu samochodów są określane indywidualnie i mocno zróżnicowane. Nie ma tutaj mowy o cenach średnich. Przykładowo w Polsce Chevroleta Spark można wypożyczyć już za 85 złotych za dobę, Opla Astrę III za około 100 złotych, Octavię za 160 złotych, a Nissana Qashqai za 200 złotych. Jednak trafiają się również takie propozycje, jak Seat Ibiza za 450 złotych za dobę lub ten sam model na weekend za 100 złotych za dobę.

Za granicą wybór jest o wiele większy niż w Polsce. Za auto klasy mini, np. Peugeot 107, zapłacimy już po 10 euro za dobę w hiszpańskiej Maladze, ale już 15 euro we włoskim Bergamo.

Średnie ceny wypożyczenia samochodu w wybranych krajach europejskich:

Niemcy – 90 zł za dzień
Włochy – 60 zł za dzień
Francja – 100 złotych za dzień
Hiszpania – 60 zł za dzień
Grecja – 80 zł za dzień

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wypożyczalni samochodów

Decydując się na jakąś wypożyczalnię aut, na ogół klienci kierują się względami finansowymi, czyli ceną za wynajęcie samochodu. Wiadomym jest, że to bardzo istotne kryterium, jednak nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę z faktu, że obiecany koszt wynajmu aut to jedynie chwyt marketingowy, który ma na celu zainteresować ofertą. Kiedy już wybierzemy samochód, często okazuje się, że cena nie jest tak niska jak w reklamie i musimy dokonać dodatkowej zapłaty. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przestudiować jakaś ofertę przed podpisaniem umowy. Liczne promocje i rabaty mogą wpłynąć na nieznaczne obniżenie kosztów, zwróćmy jednak uwagę na dodatkowe opłaty takie jak przykładowo ubezpieczenie, dzienny limit kilometrów, koszt odstawienia auta w niestandardowe miejsce.

Samochód z wypożyczalni

Jeżeli już zdecydujemy się na konkretną wypożyczalnię samochodów i zdecydujemy się na dane auto, musimy podpisać umowę z firmą. Bardzo ważnym jest, aby dokładnie prześledzić warunki umowy, a jeśli coś budzi nasze wątpliwości koniecznie powinniśmy zapytać. Umowa jest wiążąca, a po jej podpisaniu będziemy zobowiązani do przestrzegania wszystkich zawartych tam postanowień.

Import samochodów z różnych krajów Europy

Previous article

Kiedy kierowcy muszą poddać się ważnym badaniom?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady