kokpit RS7

Przejażdżka autem sportowym po torze wyścigowym jest doskonałym pomysłem na prezent dla siebie lub znajomego, zapalonego fana prędkości i adrenaliny. W kontrolowanych warunkach, trasie pozbawionej samochodów i z dużym wyborem aut sportowych w wypożyczalniach działających bezpośrednio na torze można pozwolić sobie na osiąganie prędkości, jakie w normalnych warunkach drogowych byłyby nie tylko niebezpieczne, ale i zabronione. Przepisy obowiązujące na torze do jazdy autem sportowym nie zakładają ograniczeń prędkości, choć oczywiście wymagają przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i umiejętności jazdy. Gdzie można wybrać się na tor?

Tory do jazdy autami sportowymi w Polsce

Popularność polskich torów sportowych do jazdy szybkimi autami rośnie, co doskonale widać po ilości obecnych i nowych obiektów pojawiających się na mapie polski i w ofertach wypożyczalni szybkich samochodów.

Już teraz na mapie Polski działa aktywnie ponad 30 tego typu obiektów zapraszających na przejażdżkę wyjątkowymi samochodami sportowymi i gwarantujących dobrą zabawę z prędkościami, jakie trudno wyobrazić sobie na normalnej drodze. Różnorodne trasy, długości przejazdów i przeznaczenie torów pozwalają na przejażdżki zarówno autami sportowymi rozwijającymi prędkości powyżej 200-300 km/h, jak i gokartami, samochodami offroadowymi czy samochodami driftowymi.

Gdzie wybrać się na tor do jazdy autem sportowym? W chwili obecnej ich lokalizacja pozwala na to, by w każdej części kraju znaleźć tor w pobliżu siebie i skorzystać z oferty jazdy szybkimi autami bezpośrednio na miejscu. Wśród przykładowych i najpopularniejszych torów wymienić warto m.in.:

  • tor Autodrom Radom-Jastrząb (dł. 2,4 km),
  • Tor w Poznaniu (4,1 km),
  • Tor Moto Park Lublin-Ułęż (2,5 km),
  • Tor Wschodzący Białystok (1,05 km),
  • Tor Warszawa Modlin (1,2 km),
  • Tor Łódź (1,05 km),
  • Tor Moto Park Kraków (1,05 km),
  • Tor Gdańsk-Pszczółki (1,2 km),
  • a także tory w Bednarach, Olsztynie, Toruniu, Koszalinie, Szczecinie, Wrocławiu (tu w okolicy znajdziemy aż 3 tory), Mikołajkach czy Kamieniu Śląskim.

Jak zachować się na torze?

Tory do jazdy szybkimi samochodami to wyłączone z ruchu obiekty sportowo-rekreacyjne, które zostały specjalnie przystosowane do poruszania się po nich szybkimi pojazdami. Ich trasa, choć zwykle nie składa się wyłącznie z prostej, ale też z serii ciekawych zakrętów i łuków wymaga znajomości przepisów drogowych i zasad bezpiecznej jazdy samochodem.

Przepisy drogowe ważne są tu o tyle, że jazda po torze zwykle nie zaczyna się i nie kończy wyłącznie na nitce toru, a bezpośrednio poza nią przepisy prawa o ruchu drogowym obowiązują dokładnie tak, jak na normalnej drodze. Trzeba więc pamiętać o zasadzie ostrożności i ograniczonego zaufania, o dopilnowaniu bezpieczeństwa własnego i osób trzecich podczas jazdy czy odpowiednim stanie pojazdów wykorzystywanych do jazdy po torze.

Za ten ostatni odpowiada zwykle wypożyczalnia wynajmująca samochody, co oczywiście nie zmienia faktu że zauważając błąd w aucie lepiej nie wjeżdżać nim na tor.

Pojawiając się na torze autem sportowym warto zwrócić na warunki i dobrze zapoznać się z trasą przed jakimkolwiek przejazdem po trasie. Zwykle do tego rodzaju zabawy, wynajmujemy auto sportowe, dobrze jest na początku spokojnie sprawdzić jego możliwości.

sportowy mustang

Deszcz, słoneczna pogoda, wiatr czy śliska nawierzchnia będą wpływały na dynamikę jazdy zupełnie tak, jak na normalnej drodze. Przy dużych prędkościach nieświadomość wpływu pogody na jazdę może być trudna do opanowania dla niewprawionego kierowcy. Warto pamiętać, że na torze obowiązuje konieczność poruszania się po nitce toru i trzymania się drogi, a nie po otaczających tor terenach zielonych i technicznych.

Trzeba też zawsze mieć na uwadze wskazówki obsługi toru i stosować się do nich bezwzględnie – w większości regulaminów możemy przeczytać m.in. że obsługa toru nie ponosi odpowiedzialności za skutki wypadków powstałych w wyniku nie stosowania się przez osoby przebywające na torze oraz osoby korzystające z toru do Regulaminu oraz nakazów i wskazówek obsługi.

Na co liczyć na torach do jazdy szybkimi autami?

Przede wszystkim na dobrą zabawę. Wybór torów w Polsce jest obecnie naprawdę spory, dlatego przeglądając ich ofertę możesz wybrać bez problemu rodzaj trasy, którą chcesz się poruszać.

Na liście wyżej wspomnianych znalazły się zarówno tory krótkie z długimi odcinkami prostej idealne do testowania maksymalnych prędkości aut sportowych, jak i trasy kręte uczące kontroli nad takim autem. Który tor wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie!

Który napęd roweru elektrycznego wybrać?

Previous article

Jak przebiegają badania dla kierowców?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady