Okulary bądź specjalnego gogle to podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty – chronią one doskonale oczy przed owadami, kurzem oraz pędem powietrza, zapobiegając ich wysuszeniu. Przy dużych prędkościach szybko może dojść od uszkodzenia aparatu wzroku, więc warto wyposażyć się w okulary na motor, które uchronią nasze oczy przed bolesną kontuzją.

Bezpieczne oraz wygodne okulary na motor

Osoby nie posiadające wad wzroku mają o wiele łatwiej przy doborze okularów motocyklowych. Nie muszą się martwić o problemy z widocznością oraz kwestie dopasowania soczewek. Przy doborze okularów warto kierować ich jakością wykonania oraz użytych materiałów – okulary muszą kompleksowo chronić oczy w każdych warunkach, dlatego w dużym stopniu liczy się ich wytrzymałość. Okulary są narażone na uszkodzenie nie tylko podczas jazdy, ale także w trakcie ich przechowywania. Najbardziej narażonymi na uszkodzenie elementami okularów są szybki oraz zawiasy. Te pierwsze, jeżeli są wykonane z tanich materiałów, mogą ulec zarysowaniu, przez co ograniczą widoczność motocyklisty i mogą przyczynić się do wielu niebezpiecznych sytuacji. Zawiasy są natomiast podatne na pęknięcia.

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu okularów motocyklowych, jest zastosowanie w nich filtru UV, który skutecznie chroni przed promieniami słonecznymi. Promienie przyczyniają się do ograniczenia widoczności oraz szybszego męczenia się wzroku.

Okulary na motor - Ugly Fish

Okulary z filtrem UV skutecznie chronią oczy przed promieniami słonecznymi.

Na co należy jeszcze zwracać uwagę przy wyborze okularów? Przede wszystkim na wygodę – pamiętajmy, że będziemy jeździć w okularach przez przynajmniej jeden sezon, więc warto, aby nie przeszkadzały nam one w codziennej jeździe. Okulary na motor powinny swobodnie przylegać do skóry, ale nie powodować dyskomfortu.

Okulary motocyklowe z korekcją

A co, jeżeli posiadamy wadę wzroku i jeździmy na motorze? W takich sytuacjach mamy kilka wyjść, które pozwolą nam na bezpieczną jazdę. Zalecanym jest wyrobienie specjalnych okularów motocyklowych z korekcją, które będą dobrze spełniały zarówno funkcje ochronne, jak i korekcyjne. Wiele firm posiada w swojej ofercie okulary z korecją. Znajdziemy również firmy, które dostosowują okulary do indywidualnych potrzeb klientów w tym zakresie – jest to możliwe dzięki wymianie soczewek, bądź dodaniu specjalnej wkładki.

Motocykliści stosujący okulary ze szkłem fotochromowym muszą liczyć się z tym, że przy zastosowaniu dodatkowej szyby z filtrem UV (np. w postaci kasku), nie będą one się ściemniały. Jest to detal, na który warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Alternatywą dla okularów są gogle, które stosowane są przeważnie przez motocyklistów enduro i wyczynowych. Stosując gogle mamy pewność, że nie spadną one nawet w przypadku wykonywania gwałtownych manewrów. Do gogli należy jednak zakupić dedykowany kask, ponieważ w innych przypadkach mogą się one okazać niewygodne i niepraktyczne.


 

Kiedy kierowcy muszą poddać się ważnym badaniom?

Previous article

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Porady